Tahmin detayları

Ersöz Ersever

Ersöz Ersever

İzmir - 21.3.2019

1. AYAK : 9  5, 4, 2, 10, 12

2. AYAK : 7, 10, 8

3. AYAK : 3, 2

4. AYAK : 1, 2 

5. AYAK : 2, 1, 10, 9, 3  13

6. AYAK : 5, 9  2, 1, 4, 3, 7

 

 

KÜÇÜK ALTILIM:

1.AYAK: 9,5,4

2.AYAK: 7,10,8

3.AYAK: 3,2

4.AYAK: 1,2

5.AYAK: 2,1,10,9,3,13

6.AYAK: 5,9

NOT: Son ayakta 15-YARİSSA şablon limitine takılan isim oldu.


 

Bugünkü programda içime sinen bir banko bulamayınca özellikle ikinci ve üçüncü ayaklarda riskler alarak bir şablon oluşturmak zorunda kaldım.

Maidenlar için fazla bir yorum yapılabileceğini hiç sanmıyorum çünkü elle tutulur ve rakiplerine göre sivrilen bir isme rastlamak pek kolay değil. Aradan aylar geçmesine rağmen hala koşu kazanamayan, bir kısmı şehir dışından gelen, bir kısmı ara veren, bir kısmı çim pist yarışlarını dört gözle bekleyen ve ilk defa start alacak olan bir tay da işin içine girince zaten zor olan maidenlar biraz daha zorlaşıyor.

 

İlk ayaktaki maidenın 1.kısmında; çim pisti bekleyen ve koşu tecrübelerinin yeterli olmasıyla,

9-GÜLŞAH ve 5-AL KANAT ilk etapta düşünülebilir.

Özellikle son 5.liğinde ilk defa dikkatimi çeken, 4-KIZILKAYA ilk defa çıkacağı pistte sürprize en yakın gördüğüm isimdir.

Küçük kurgularda bu saydığım üç isimle risk alınabilir.

Yine de her şeye rağmen kapatılmadan rahat izlenebilecek bir yarış olduğunu hiç sanmıyorum ancak start sorunu nedeniyle değerlendirmeye almadığım, SARIBEYZA, son koşu performansına bakıldığında şans verilmesi mümkün olmayan ancak çim pistte daha etkili aksiyonlar yapabilen ekürilerden BARKODKIZ ve hatta DEMİRFIRTINASI’nın bile şanslı olabileceği günün ilk ayağında, tüm bu saydığım isimlere yer vermem mümkün olamıyor.

 

 

2.ayakta, yarışın üç safkan arasında geçmesini bekliyorum. Her şeyden önce, bu kadar seri, süratli safkanın olduğu bir grupta temponun süratli geçeceği ve geriden etkili son verebilecek yetenekteki safkanlardan birinin kazanması en akla yakın olan sonuç gibi gözükmekte.

Bu bahsettiğim tanıma bana göre en yakın isim ise; ideal pist ve mesafesinde, sert jokeyi ile,

7-AYZA. Eğer start numarası biraz daha uygun olsaydı bu kısrakla risk almayı bile düşünmüştüm fakat 1400 metre çim pistte, genelde 11.start çıkışı dezavantaj getirecektir bu nedenle bu kısrağın yanına, üstün süratiyle 10-ANZAS’ı ve form durumu gayet tatminkar olan ve yerinde yürürse etkili koşması gereken, 8-SALAMIS’i de yazarak bu ayakta üç isimle risk almak durumundayım.

 

 

 

3.ayakta, eğer ilk defa İzmir kumunda yarışmasalar ve starttan çok geç çıkış yapmayacaklarına inansaydım, bugün kafamdaki muhtemel yarış temposunda ekürilerin yanına kesinlikle at yazmaz ve banko olarak riske ederdim fakat bildiğiniz üzere, her iki ekürinin de start çıkışları sorunlu. Hem MALAKKA, hem de ISLAH genelde 4-5 boy tereddütlü çıkış yapabilen iki kısrak. Her şeye rağmen, bugün daha etkili binicileriyle eğer yarış beklediğim tempolarda geçerse starttan geç çıksalar bile her iki ekürinin de kazanmaya yakın olduklarına inanıyorum fakat İstanbul sentetiğinde düzlükte kapanan ve sıkışan, düzlükte istediği yolu beklenenden geç bulmasına rağmen en az kazanan rakibi kadar iyi koştuğunu rahatlıkla söyleyebileceğimiz, 2-VİKONYA’ya da şans vermemek hata olabilir. Her ne kadar yakın aralarla koşacak olsa bile artık özellikle Arap atlarında bunun pek de önemli bir handikap olduğuna inanmıyorum. Son dönemin en başarılı aprantilerinden Mertcan Çelik idaresinde beklenen yarışını yapabilir. Özellikle bu apranti kardeşimizin dün Bursa son ayağında; son derece zor kazanabilen karakterine rağmen FEYATBABA yarışını çok beğendim ve dolayısıyla VİKONYA’sız kupon yapmanın riskli olacağını düşündüğüm için günün 3.ayağında ekürilerin yanına VİKONYA ilavesiyle risk almak durumundayım.

Bu iki kısrakla yetinmeyen ve bu ayağa daha fazla at yazmak isteyenler;

Numara sırasıyla; 4,5,6,7 no.lu kısraklara bile yer vermelidir. Ben sadece bu ikiliyle şansımı zorlayacağım.

 

 

 

4.ayakta; önemli bir aksilik olmadığı takdirde, bu rakiplerinden her yönüyle sıyrılan, 1-INNOVATION ve 2-QUEEN OF PROTI’den birinin kazanmasını beklediğim bir yarış.

INNOVATION, önceki yarışlarında özellikle numara götürerek arka grubu dağıttığı yarışlarda daha başarılı koştuğunu göstermişti. Bugün formda kısrak yine bu taktikle yarışırsa arkadan yüklenenlere yakalanmadan bir solukta bitirebilir. Kendisini yakalamaya en yakın safkan da muhtemelen QUEEN OF PROTI olabilir. Ev sahibi olma avantajıyla INNOVATION bence biraz daha avantajlı ve Q.O.PROTI eğer son yarışına benzer biçimde; makineden biraz olsun gecikmeli çıkar ve INNOVATION da avanslı düzlüğü görebilirse yakalanmayabilir. Dolayısıyla iki kısrağı ayırımsız önermek durumundayım.

 

 

 

5.ayaktaki maiden için bir şeyler yazabilmeyi gerçekten çok isterdim ancak; ilk defa start alacak olan tayı saymazsak, diğerlerinin durumu ortada. Fakat her ne olursa olsun şans verdiğim altı ismin dışına çıkmaması gereken bir yarış olduğuna inanıyorum!

 

 

 

Son ayakta, küçük kupon yapanlar için önereceğim iki isim sırasıyla, 5-GOBEN ve 9-ALEMİNKRALI’dır.

Özellikle GOBEN’in hazırlıkları dikkat çekici ve bu safkanın çim pistte daha iyi koştuğunu söyleyebiliriz. Son 2.liği bu sıkletle bu grubu geçmesine yetebilir. Uygun sıkletiyle, sevmediği kum pistte ve çok kısa mesafede bile fena koşmayan, 9-ALEMİN KRALI’nın da en az GOBEN kadar şanslı olduğunu düşündüğüm için özellikle küçük kupon yapanların bu ikiliyle risk almalarını öneriyorum.

Ancak profesyonel kupon yapanların bence son ayağı kapatmaları en yerinde hamle olabilir!

İyi şanslar.