Tahmin detayları

Cemil Amaç

Cemil Amaç

İstanbul - 26.7.20191. AYAK : 8

2. AYAK : 1, 5, 4

3. AYAK : 3, 1, 6  4, 5, 2

4. AYAK : 2  4, 8, 7, 1, 5, 3

5. AYAK : 1, 4, 3 

6. AYAK : 8, 4, 5, 10, 2, 7, 9, 1  6

DUYURU !!! Sevgili Çağlar' ın dedesi vefat ettiğinden akşama İstanbul tahmini olmayacak. Yarın ki durumu da ben gece yarının tahminini yazarken duyuracağım. Dedemizin mekanı cennet olsun, Allah rahmet eylesin.

 

ALGANTAY: Bir önceki yarışında büyük bir sürprize imza atmıştı, sonrasında bugünkü rakiplerinden çok daha sert isimlerin yanında başa baş bir mücadelenin ardından koşuyu 4. Tamamladı. Bugün devam eden formunun yanısıra hem çok uygun rakiplerle hemde kendisini çok iyi tanıyan binicisiyle hafif sıkletle mücadeleye katılacak. 266 gündür koşmayan Karkamış’ a son anda koşmaz falan demezler ve Yeşiltaş’ ı önde boş bırakmazlarsa. Yeşiltaş’ ın liderliği alacağı, Karkamış’ ın takipte olacağı, Yurtyapan’ ın ise 3.sırada önündekilerin temposunun düşmesini bekleyeceği yarışta düzlük üzerinde ALGANTAY’ ın yapacağı ataklarla sonuca gitmesini bekliyorum. 1.altılıya kesin tek atacağım ama 2.altılıda halen emin değilim. 2 ve 3.koşularda tek yazılabilecek isimler olduğundan sizler buraya hiç riske girmeden hepsi diyebilirsiniz. Bana göre 4.koşu ya ALGANTAY yada hepsi niteliğindedir.

 

NOT: Belki Bursa altılısının ilk ayağının verdiği gazla yine ilk ayağı tek atıyorum ama hakikaten riskli, özellikle uzun zamandır koşmayan şu Karkamış’ ın son anda çıkartılması yada sitili gibi koşmaması beni endişeye sevk ediyor ama buna rağmen riski alacağım ve 2.altılımda da ALGANTAY’ ı tek atacağım. Yorumlara bakarak, okuyarak dilerseniz 3.ayakta Blaze To Win yada 5.ayakta Aly Wins’ i tek atarak ilk ayağı kapatabilirsiniz. Ayrıca 2.altılının 2.ayağında dikkat ederseniz 1.altılıda çok at yazdım ama 2.altılımda orasını ilk üç atımla geçmek durumunda kaldım.

 

BLAZE TO WIN: Son yarışlarında hep bizim ihtiyar delikanlı tayfasından Sadettin Boyraz bindi bu şampiyona. Bende bir iki defa tek yazmaya yeltendim ama hep yazdığımız gibi Sadettin’ in ilerleyen yaşıyla birlikte becerilerinden elinde kalan becerisi neredeyse sadece önde giden bir ata verdiği tempo. Yani demem o ki bekleme yapan atlarla olmuyoooor. Bugün eski şampiyonun üzerinde her ne kadar zaman zaman kızsam da uzak ara en çok tuttuğum jokeylerden birisi olan Gökhan Kocakaya var. Yarışa baktığımızda Stallion Falcon ve Corcavado gibi iki tane çok seri tavşan ve onlara eşlik etmeye çalışacak bir Behramkale var. Bu koşu neresinden bakarsan bak ilk metreler belki olmaz ama özellikle son 800 ü hayli sert tempolara girecek bir yarış olacağa benziyor. Böyle bir ortamda beklentim her zaman olduğu gibi düzlüğe sabırlı giren atlar olur. Bu tanıma özellikle de bu mesafede bugünkü jokeyiyle en uygun isimde BLAZE TO WIN’ dir. Bu yaşında üstelik Gazi Şampiyonu olmuş bir atı neden koşar böylesine büyük bir eküri onu pek anlayamıyorum ama orası da artık bizi pek ırgalamıyor. Eski şampiyonun bugün 2 yıldır hiç olmadığı kadar 1.liğe yakın olduğunu düşünüyorum.   

 

ALY WINS: Yine Kocakaya ve yine Gelgin Ekürisine ait bir at. Son yarışında banko yazdığım bir isimdi, fakat gerek koşu temposunun beklediğimden daha düşük geçmesi ve gerekse Hışman’ ın sürekli kapanması ve kötü idare etmesiyle kazanacağı yarışından 2. Ayrılmıştı. Bugün koşu temposu anormal derecede yavaş geçmediği ve ALY WINS’ in startta gereğinden fazla oyalanmaması halinde kazanacağını düşünüyorum. 2 aydır koşmasa da asla boş bir at olmayan, son koşusunda bugün bu koşunun favorisi Ferhan’ ı eşşek geçer gibi geride bırakan FLYING FACE rakip olarak düşündüğüm ilk isimdir. Eğer Aly Wins geç çıkarsa ve Flying Face’ de verdiği aradan etkilenirse devreye sanırım FERHAN’ dan başkasının girmemesi lazım.   

 

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

 

1.ALTILI GANYAN

1.AYAK: 1,,,,9,,,,3,2,4

2.AYAK: 1,,,,2,3

3.AYAK: 2,,,,4,5,1,3

4.AYAK: 8 ALGANTAY

5.AYAK: 1,5,4,,,,11,2,3,10

6.AYAK: 3,1,6,,,,4,5,2

 

BALDEMAR: 1.altılıda 1.koşuyu iki atla geçmeye çalışacağım, bunlardan BALDEMAR çok değişik bir tay, iyi yarışlar seçildiğinde de çok kazanacağını düşünen birisiyim. Bugün sanırım uygun bir yarış yine bulmuşa benziyor, startla birlikte öne sarkıp bitirmeye çalışacak. Sırf Mustafa Çiçek’e güvenemediğimden yanına 52 kg. ve Hışman ile koşacak sürekli takip atım olan MONSHAU’ başta olmak üzere REX, FURİ ve KING OF THE FIRE isimli atları yazdım yanına.

 

WINNER MAN: Bu jokeyler hakkında 9-10 senedir yazdığım şu sayfada, yazdıklarımın neredeyse %90 ınında haklı çıktım, ben sadece gördüklerimi yazdım, yazmaya da devam edeceğim. Mesela Deniz Yıldız bence tarihin en kötü jokeylerinden birisidir, o yüzden de Aşemez haricinde onun bindiği atları pek tercih etmem ama bu bazen başıma iş açıyor, örneğin Gazi Şampiyonu bir ve çok sevdiğim bir atın kardeşi olan WINNER MAN’ e sırf bu biniyor diye yazmadığım gibi. Başka bir jokey binse bugün asla yanına at yazmam o yüzden benim bu düşüncemi bir yana bırakıp 1.altılı 2.koşuda siz tek atabilirsiniz.

 

BODRUM KALESİ: Koşunun tek tavşanı Gökyüzü ama 1600 de her ne kadar kazanmışlığı olsada güvenemem, gözüm BODRUM KALESİ’ ne takıldı, muhteşem durumda bu safkan. Eğer biraz olsun öne yakın koşarsa bu rakiplerine bence kaybetmez ama ya o da çok beklerse. İşte o zaman büyük soru işareti, yine de koşunun net haklı favorisi olduğunu ve kazanmaya yakın olduğunu unutmayalım.